WALTER WHITE ISTNIEJE NAPRAWDĘ I JEST POLAKIEM

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPin on PinterestShare on LinkedInEmail this to someonePrint this page
Popularny komunał mówi, że życie pisze najlepsze scenariusze. Nie w tym przypadku: historia Ryszarda Jakubczyka – nauczyciela chemii, który chałupniczo syntetyzował najczystszą amfę w Wielkiej Brytanii – do złudzenia przypomina scenariusz serialu Breaking Bad.

Gdy w 2007 r. Vince Gilligan tworzył postać Waltera White’a – pięćdziesięcioletniego nauczyciela chemii, który dorabiał do ubezpieczenia, produkując metamfetaminę – nie mógł wiedzieć, że w ciągu najbliższej pięciolatki ktoś jego pomysły będzie próbował wprowadzić w życie.
Od kilku dni brytyjskie media rozpisują się o skazanym na 9 lat więzienia Polaku, który w zaciszu ogrodu posesji w środkowej Anglii był w stanie w zaledwie dwa dni wyprodukować ponad 40 kg narkotyku (wartość takiej ilości to, bagatela, 4 mln funtów). Motywacją sześćdziesięciojednoletniego Ryszarda Jakubczyka (bo tak nazywa się polski Heisenberg) do syntetyzowania hurtowych ilości metamfetaminy pewnie nie była – jak w przypadku bohatera serialu – chęć zabezpieczenia przyszłości swojej rodziny; na pewno też nie chorował na raka, ale mimo to analogia z postaciami Breaking Bad jest jak najbardziej na miejscu: Jakubczyk (w świecie przestępczym znany jako „Profesor”), podobnie jak Walter White miał przy swoim boku i kobietę, która brała czynny udział w procederze (Ewa Łyżwa-Cias, skazana przez sąd w Leeds na 5 lat pozbawienia wolności), i swojego Jessiego Pinkmana odpowiedzialnego za kontakty ze światem przestępczym (Piotr Turek, skazany na 8 lat).
Przedsiębiorczy polski nauczyciel z Grantham porcje narkotyków ważył w ogrodzie, a dokładniej w ukrytym w nim laboratorium wyposażonym w bunkier do przechowywania środków potrzebnych do syntetyzowania metamfetaminy (brzmi znajomo?). To właśnie tam został zatrzymany przez brytyjską policję – przy pracy.
Jeżeli wierzyć danym udostępnionym przez brytyjski wymiar sprawidliwości, amfetamina, którą na czarny rynek dostarczał polski nauczyciel, podobnie jak w serialu była produktem o rekordowo wysokiej jakości (78 proc. czystości).
Co ciekawe, także policjanci rozpracowujący w 2012 r. szajkę „Profesora” w śledztwie posiłkowali się oglądaniem rzeczonego serialu na Netfliksie i przekładaniem rozwiązań z Breaking Bad na właśnie prowadzoną sprawę (po lewej: zdjęcie z zatrzymania Jakubczaka i Łyżwy-Cias).
Jeżeli ktoś z tej niesamowitej historii pokusi się kiedyś zrobić serial, to będzie to prawdopodobnie najbardziej metafilmowe doświadczenie we współczesnej telewizji.

Źródła: Nuestro, The Telegraph, Mirror, Daily Mail

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPin on PinterestShare on LinkedInEmail this to someonePrint this page

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.