OPERACJA BAZYLISZEK

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPin on PinterestShare on LinkedInEmail this to someonePrint this page

2016-11-09_13-05-46

W nowym odcinku serii Legendy polskie Tomek Bagiński uwspółcześnia legendę o Bazyliszku w stylu, który – jak poprzednie produkcje dla Allegro – niekoniecznie wszystkim przypadnie do gustu.

Bagińskiego wszyscy kojarzą głównie z Katedrą, jednak trwająca już ponad rok seria krótkich metraży, które reżyseruje w ramach Legend polskich, nie ma nic wspólnego z uwzniaślającym tonem tej oscarowej produkcji. Na potrzeby odważnego projektu przerabiania słowiańskich podań na współczesną modłę, Bagiński już w pierwszym Twardowskym zaproponował przaśno-futurystyczny styl pełen niewyszukanego humoru, rzucania mięchem i dubstepowych wersji polskich szlagierów minionego wieku. Ta konwencja nie wszystkim podchodzi, ale Bagiński na pewno jest konsekwentny, bo w najnowszej odsłonie serii, Operacji Bazyliszek. bluzgów i sucharów jeszcze więcej, a obecność pijanego Olafa Lubaszenki w jednej z głównych ról jeszcze bardziej podkreśla bazarową słowiańskość świata przedstawionego (która, moim zdaniem, jest dobrze dobrana na potrzeby tego projektu, bo najzwyczajniej idealnie łączy się z tym, co mamy tu i teraz).

Krótkie metraże, które Bagiński kręci w ramach Legend polskich ja sam traktuję jako test przed aktorskim Wiedźminem – tak samo techniczny, jak i reżyserski. I choć Operacja Bazyliszek pokazuje, że efekty komputerowe jeszcze ciut można by było podciągnąć, to pod względem opowiadania historii, dialogów, castingu, inscenizacji i – przede wszystkim – tonu, możemy być pewni, że adaptacja prozy Andrzeja Spakowskiego jest w dobrych rękach.

Teraz pytanie: czy kojarzycie z dzieciństwa postać Piszczałki z filmowych adaptacji prozy Kornela Makuszyńskiego? Jeżeli tak, obejrzyjcie poniższe wideo do końca – po napisach jest łącząca się z Twardowskym 2.0 scena, która może się Wam spodobać.

 

Źródła: YouTube

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPin on PinterestShare on LinkedInEmail this to someonePrint this page

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.