PAN TWARDOWSKI NIE DLA DZIECI. ZOBACZ DRUGI FILM BAGIŃSKIEGO Z CYKLU „LEGENDY POLSKIE”

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPin on PinterestShare on LinkedInEmail this to someonePrint this page

2015-12-15_10-28-37

Smok – pierwszy krótkometrażowy filmy Tomka Bagińskiego wchodzący w skład cyklu Legendy Polskie – był ewidentnie kierowany do młodego widza. Twardowsky, z Robertem Więckiewiczem i Aleksandrą Kasprzyk, na szczęście celuje już w bardziej dorosłego widza.

Ośmiominutowy Twardowsky to uwspółcześniona wersja legendy o polskim Fauście, czyli Panu Twardowskim – szlachcicu, który wykiwał diabła. Okazuje się, że zgodnie z podaniami, nasz bohater rzeczywiście ukrywa się na Księżycu, ale w tej wersji jest miliarderem-filantropem (Więckiewicz), który bogactwo zawdzięcza paktowi z Mefistofelesem. Gdy diabeł w końcu upomina się o niego, wysyłając na Księżyc swoją emisariuszkę (Kasprzyk), Twardowsky po raz kolejny spróbuje wystrychnąć diabła na dudka.

To, co w tej krótkometrażówce zwraca szczególną uwagę, to bardzo ciekawie pomyślane i mało sztampowe podejście do motywu polskości. Bo choć Bagiński operuje tutaj językiem hollywoodzkiego SF, nasącza go typowo polskim charakterem – w bezczelnym bohaterze, w ikonografii, także w świetnym doborze muzyki, która ilustruje historię. Twardowsky pokazuje także, że Bagiński kiedy chce, potrafi świetnie operować humorem i ogólnie ma dystans do tego, co robi (co wcale nie jest tak powszechną cechą).

Podobnie jak w Smoku także tutaj za zdjęcia odpowiedzialny jest Łukasz Żal (Ida).

Oprócz krótkich metraży na projekt Legendy Polskie składa się także antologia, która zawiera sześć opowiadań napisanych przez współczesnych polskich pisarzy: Elżbietę Cherezińską, Roberta Wegnera, Łukasza Orbitowskiego, Rafała Kosika, Kubę Małeckiego i Radka Raka (darmowy ebook tego zbioru do pobrania tutaj – w wersjach PDF, EPUB i MOBI).

Źródła: YouTube, legendy.allegro.pl

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPin on PinterestShare on LinkedInEmail this to someonePrint this page

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.